Barevné linky - prémiová čísla se zvýšenou sazbou

Audiotexové linky, označované někdy jako barevné linky, umožňují poskytování telefonických služeb nebo informací za výrazně vyšší cenu oproti běžnému volání. Nedostatečná informovanost ohledně těchto audiotexových linek může vést k nepříjemným finančním ztrátám. Jak tedy tato prémiová čísla poznat a kde nalézt bližší informace o konkrétních barevných linkách?

Klíčová je v tomto případě předvolba. Audiotexové linky začínají čísly 900, 905, 906, 908 a 909. Jejich prostřednictvím jsou nabízeny např. finanční nebo právní informace či služby. Často se jich využívá i v zábavním průmyslu ve formě soutěží, hlasování, horoskopů, seznamek a to i skrze masová média. Patří sem ovšem i erotické služby, které mají vyhrazenu předvolbu 909. Od 1. 10. 2012 byla přijata opatření, která stanovují poskytovatelům barevných linek informovat spotřebitele o ceně hovoru při jeho zahájení. Kromě toho již nabízejí v dnešní době operátoři také možnost zablokovat volání na prémiová čísla. Toto opatření může zabránit problémům zejména u seniorů a dětí s vlastním telefonem, kteří představují v tomto ohledu rizikovou skupinu.

Cenu účtovanou za barevné linky můžete zjistit dle tzv. audiotexového čísla. Jedná se o dvoumístné číslo za předvolbou a jeho hodnota představuje cenu za každou započatou minutu hovoru nebo za jedno spojení. Pozor je nutné si dávat především na prémiová čísla s předvolbou 905. Zatímco u ostatních předčíslí se cena pohybuje od 6 do 95 Kč za minutu nebo za uskutečněné volání, za volání na předvolbu 905 zaplatíte 60 až 950 Kč za uskutečněné volání bez ohledu na délku hovoru. Ne všichni operátoři naštěstí tuto předvolbu podporují.

Více informací o cenách jednotlivých volání nebo prémiových SMS se můžete dozvědět na adrese www.kdo-mi-volal.eu/audiotexove-linky-premiova-cisla-90x. Web obsahuje např. i možnost identifikace neznámých čísel, seznam tuzemských i zahraničních předvoleb a mnoho dalších praktických informací z oblasti telekomunikací.

Hledat telefonní číslo