Premium SMS neboli prémiové SMS

Za Premium SMS jsou označovány takové zprávy, jejichž odeslání či přijetí je zpoplatněno zvláštní sazbou. Nejúčinnější prevencí před tím, abychom se nenechali na vyšší cenu nachytat, je dostatečná informovanost. Jak tedy prémiové SMS rozeznat a jak v praxi fungují?

Zpoplatněné SMS se staly běžným způsobem úhrady např. při hlasování v zábavných pořadech nebo při objednávání některých služeb na internetu. Zákon ukládá při jejich používání zveřejnění ceny za odeslanou nebo přijatou SMS. Ne vždy je však tato informace dostatečně zvýrazněna, často tomu bývá spíše naopak. Cena takových zpráv se pohybuje od 1 do 600 Kč. Je proto dobré vědět, že zpoplatněné SMS lze poznat podle jejich předvolby. Jedná se o předčíslí 900, 901, 902, 903, 904, 906, 907, 908 a 909. Mezi prémiové SMS patří ještě číslo 87777, v tomto případě se jedná o dárcovskou SMS.

Zpoplatněné SMS se v podstatě dělí na dvě kategorie. První z nich je tzv. typ MO (mobile originated), u které uživatel platí za zprávu, kterou odesílá. Druhou kategorii tvoří tzv. typ MT (mobile terminated), kde je zvláštní sazbou zpoplatněna zpráva, kterou obdrží uživatel jako odpověď na svou standardní SMS. Cenu, kterou za tyto zprávy zaplatíte, můžete poznat z jejich čísla. U typu MO se jedná o poslední dvojčíslí odesílané SMS, u typu MT pak o poslední trojčíslí zprávy přijaté. Dobrou zprávou je, že podobně jako u tzv. barevných linek i u prémiových SMS poskytují mobilní operátoři možnost jejich zablokování.

Více informací o Premium SMS nebo o např. barevných linkách můžete zjistit na webu www.kdo-mi-volal.eu/premium-sms. Můžete se zde dozvědět i řadu užitečných informací o konkrétních neznámých telefonních číslech a mnoho dalších rad z oblasti telekomunikací.

Hledat telefonní číslo